کلات آموزش داوطلب آموزشی برگزاری داوطلبان

کلات: آموزش داوطلب آموزشی برگزاری داوطلبان اخبار کنکور و دانشگاه

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری تصاویر) + گزارش از ششمین روز جشنواره موسیقی فجر (

بهنام بانی، برگزیدگان جشنواره جوان، گروه سور، گروه خنیاگران شش اقلیم و… دوشنبه 26 دی ماه روی صحنه رفتند.

تصاویر) + گزارش از ششمین روز جشنواره موسیقی فجر (

گزارش از ششمین روز جشنواره موسیقی فجر (+تصاویر)

عبارات مهم : کنسرت

سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در ششمین روز برگزاری شاهد چند اجرای دیگری بود.

بهنام بانی، برگزیدگان جشنواره جوان، گروه سور، گروه خنیاگران شش اقلیم و… دوشنبه 26 دی ماه روی صحنه رفتند.

تصاویر) + گزارش از ششمین روز جشنواره موسیقی فجر (

سبیل های بهنام بانی سوژه کنسرتش شد/ همدردی با قربانیان «سانچی»

بهنام بانی خواننده پاپ کشورمان در شب کنسرتش با سوژه قرار دادن سبیل هایش فضای خوش حالی را جهت مردم ایجاد کرد.

به گزارش مهر، شب گذشته ۲۵ دی ماه و در ششمین روز از سی و سومین جشنواره موسیقی فجر، کنسرت بهنام بانی خواننده پاپ کشورمان در سالن همایش ایرانیان با استقبال مردم برگزار شد.

در ابتدای این کنسرت یکی از عوامل ضمن حضور در صحنه با عرض تسلیت جهت درگذشت ۳۲ خدمه نفتکش «سانچی» از شرکت کنندگان در این کنسرت خواست تا به احترام قربانیان این فاجعه یک دقیقه به صورت ایستاده سکوت کنند.

بهنام بانی، برگزیدگان جشنواره جوان، گروه سور، گروه خنیاگران شش اقلیم و… دوشنبه 26 دی ماه روی صحنه رفتند.

در ادامه بهنام بانی در میان تشویق های مردم به صحنه آمد و بلافاصله قطعه «علاقه خاص» با مطلع «عطرت پیچیده همه جای خونه، ببین شدم دیوونه» را خواند.

وی بعد از اجرای این قطعه ضمن عرض سلام به مخاطبان بیان کرد: خوشحالم که خداوند یک شب دیگر این وقت را به من داد که به اجرای موسیقی بپردازم و جهت نخستین بار در جشنواره موسیقی فجر در خدمت مردم با علاقه و باصفای کشورم باشم.

بانی عنوان کرد: امیدوارم یک شب خوب را در کنار هم بسازیم ولی متاسفانه به خاطر اتفاقاتی که افتاده و مصیبت های که اخیرا گریبانگیر ما شده، کاممان تلخ است از همین رو فکر می کردم کنسرت امشب برگزار نشود ولی دوستان تصمیم گیرنده تصمیم گرفتند که برنامه ها به روال خود پیش بروند.

تصاویر) + گزارش از ششمین روز جشنواره موسیقی فجر (

این خواننده پاپ در ادامه خواست تا حضار به احترام فاجعه «سانچی» و زلزله زدگان کرمانشاه و کرمان یک دقیقه سکوت کنند.

بانی بعد از این سکوت یک دقیقه ای، اظهار کرد: من جمله ای دارم که همواره در کنسرت هایم می گویم به طوری که دیگر این جمله در بین مخاطبان جا افتاده و آن «سالن بالا» است بنابراین هنگامی که این جمله را گفتم سالن را بلرزانید و جیغ بکشید. بعد لطفا سالن بالا.

بهنام بانی، برگزیدگان جشنواره جوان، گروه سور، گروه خنیاگران شش اقلیم و… دوشنبه 26 دی ماه روی صحنه رفتند.

وی عنوان کرد: امشب هرکسی در هر زمانی که دوست داشت می تواند جیغ بکشد لیکن می خواهیم با انرژی خوب شما شب خوبی را بسازیم.

این خواننده در ادامه قطعه «همه دنیام» را با همراهی مردم اجرا کرد.

تصاویر) + گزارش از ششمین روز جشنواره موسیقی فجر (

بانی بعد از اجرای این قطعه به شوخی بیان کرد: من خیلی اهل نقد نیستم ولی انگار هنوز یخ یک سری از دوستان آب نشده است و فقط به سبیل من نگاه می کنند، باید بگویم آنچه که روی صورت من است سبیل است و من سبیل را دوست دارم.

همین جمله بهنام بانی با استقبال مردم مواجه و باعث خنده آنها شد.

وی سپس قطعه «دل نکن» را جهت مردم خواند و در ادامه گفت: امیدوارم در زندگی کمتر اخم کنید و غمگین باشید و جهت هم قیافه بگیرید لیکن آدم ها هنگامی که می خندند زیباتر می شوند، حتی اگر سبیل داشته باشند.

او که بعد از اجرای هر قطعه از دیدن رضایت مردم خدا را شکر می کرد در ادامه قطعات «اخماتو وا کن»، «چه بخوای چه نخوای» و «بسمه» را اجرا و سپس عنوان کرد: امشب می خواهم یک قدردانی و تقدیر خاص از دوستی کنم که بخش بزرگی از زندگی ام را به او مدیونم. آشنایی من با او باعث شد در زندگی ام اتفاقات خوب زیادی بیفتد از همین رو من بعد از خدا و لطف شما، لطف او را در زندگی ام داشته ام. البته او نه تنها جهت من بلکه جهت بسیاری از خواننده ها آه‍نگسازی و تنظیم کرده هست؛ این هنرمند حامد برادران هست. به افتخار او دست بزنید.

وی بعد از بیان این جملات و در حالی که مدام داشتن سبیل هایش را به مخاطبان یادآوری و فضای خوش حالی را ایجاد می کرد قطعات «من یه دیوونم» و «عاشقم کرده» را اجرا و سپس گفت: امیدوارم هیچگاه کسی را که دوست دارید، بی علت ترکتان نکند.

مادر بهنام بانی در این کنسرت حضور داشت و وی به همین علت عنوان کرد: پیشتر کتابی خوانده بودم که نویسنده آن در کتاب عنوان کرده بود چهار پنج ساعت عالم بعد از فوت خود را در خواب دیده و بعد از این خواب، اقدام به نوشتن این کتاب کرده است.

وی افزود: این نویسنده خواب می بیند که یک سری نور از زمین به سمت اوج می روند و یک جاهایی این نورها روشنایی بیشتری دارند. بنابراین از کسی می پرسد آیا این نورها روشنایی بیشتری دارند که در پاسخ می شنود آن نورهای روشن دعای مادرها در حق فرزندانشان است.

این خواننده پاپ بیان کرد: مادرم فانوس زندگی من هست. به افتخار همه مادرها دست بزنید، هرچند پدرم امشب غایب است ولی به افتخار همه پدرها هم کف بزنید.

بانی در ادامه قطعات «چی بگم» و «دل بی قرارم» را جهت مردم خواند.

وی در بخش دیگر از این کنسرت عنوان کرد: یکی از بزرگترین افتخارات ما این است که در کنار عالی ترین ها جهت عالی ترین ها به اجرا می پردازیم.

پایان بخش این کنسرت اجرای دوباره قطعه «من یه دیوونم» بود.

خالو قنبر یخ جشنواره را آب کرد/ طوفان «شش اقلیم» در تالار رودکی

گروه «خنیاگران شش اقلیم» در ششمین روز از برگزاری سی و سومین جشنواره موسیقی فجر همراه با استاد خالو قنبر راستگو، جشنواره را رو سفید کردند.

به گزارش مهر، کنسرت گروه «خنیاگران شش اقلیم» به سرپرستی پیمان بزرگ نیا و هنرنمایی تعدادی از بازیگران و صورت های معروف نوجوان، جوان و پیشکسوت موسیقی اقوام کشور عزیزمان ایران دوشنبه شب ۲۵ دی ماه در ششمین روز از برگزاری سی و سومین جشنواره موسیقی با حضور معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری در امور زنان، فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعدادی از بازیگران و صورت های معروف موسیقی، سینما و تئاتر برگزار شد و یکی از باشکوه ترین و جالب ترین اجراهای این دوره از جشنواره را در تالار رودکی پایتخت کشور عزیزمان ایران رقم زد.

پیمان بزرگ نیا پژوهشگر و سرپرست گروه «خنیاگران شش اقلیم» در ابتدای این برنامه گفت: گروه «شش اقلیم» متشکل از بازیگران و صورت های معروف نوجوان و جوان مستعد حوزه موسیقی اقوام کشور عزیزمان ایران است که امشب در کنار یکی از شاخص ترین بازیگران و صورت های معروف موسیقی نواحی به اجرای برنامه می پردازند. این بازیگران و صورت های معروف هم اکنون در شهرها و مناطق محل اقامتشان از جایگاه خاص ای برخوردارند لیکن در محضر بزرگان کسب تجربه کرده و اندوخته هایی دارند که قطعا در جشنواره ها کمتر دیده اید. این بازیگران و صورت های معروف امروز هنرمندانی هستند که اغلب آنها در جشنواره ها جایزه نگرفته اند ولی شما امشب شاهد هنرنمایی آنها روی صحنه خواهید بود که چگونه می توانند تماشاگران را به سمت موسیقی جلب کنند.

وی در فواصل متفاوت برنامه که با استقبال قابل توجه مخاطبان روبرو شده است بود به معرفی رپرتوار اجرایی کنسرت گروه «شش اقلیم» پرداخت که در بخش اول نوبت به گروه موسیقی از آذربایجان با هنرمندی عباس رسول زاده خواننده و نوازنده قوپوز، ملارودی حیدری نوازنده قوال و فرامرز جوزعلی نوازنده بالابان رسید.

بزرگ نیا قبل از اجرای این بخش گفت: متاسفانه بخش عظیمی از موسیقی عاشیقی و موسیقی مقامی آذربایجان از‌بین‌برده‌شده شده است و در بسیاری از مناطق متفاوت آذربایجان خودمان این موسیقی باکویی است که رواج یافته و متاسفانه باید هرچه سریعتر فکری به حال ماجرا کرد البته همین گروهی که امشب جهت شما برنامه اجرا می کنند از گروه های موفق موسیقی آذربایجان هستند که من حتم دارم عباس رسول زاده خواننده گروه، می تواند روزی تبدیل به عالی ترین خواننده آذربایجان شود.

بخش بعدی برنامه تخصیص داده شده است به اجرای موسیقی شمال خراسان داشت که در این بخش اکرم ابراهیم زاده نوازنده قوچانی دوتار و عاطفه هاشم زاده نوازنده دایره ۲ قطعه را جهت مخاطبان اجرا کردند. در این بخش بود که بزرگ نیا ضمن قدردانی از حضور این ۲ نوازنده در جریان ترویج موسیقی اقوام ایرانی از آنها به عنوان عالی ترین نمایندگان موسیقی شمال خراسان جهت حضور در اجراهای برون مرزی یاد کرد.

بزرگ نیا که در این دوره از جشنواره به عنوان هماهنگ کننده بخش موسیقی نواحی جشنواره نیز فعالیت می کند ضمن ارایه گزارشی از روند حضور گروه ها و بازیگران و صورت های معروف بخش موسیقی نواحی عنوان کرد: کشور عزیزمان ایران سرزمین موسیقی و آواهایی است که بیشترین تنوع ریتمی را در مقایسه با دیگر کشورها دارد و بسیار خرسندیم که در این دوره بیش از ۲۵ پیشکسوت در قالب ۱۵ گروه به مخاطبان معرفی شدند.

وی بعد از این صحبت ها بود که به معرفی گروهی از ایل شاهسون با هنرمندی حسین علی حسینی خواننده و نوازنده چگور، محمد جعفری دایره و مجید لطیفی نوازنده بالابان به معرفی موسیقی این منطقه جغرافیایی پرداخت و گفت: ایل شاهسون شکل گرفته از ۳۵ طایفه با زیر مجموعه های کوچک تر است که هر کدام از آنها آیین ها و آوازهای خاص خود را دارند.

اجرای گروهی از منطقه سقز با هنرمندی ئالان فاروقی نوازنده طبل کردی، فواد استاد قادر برده زرد خواننده و پارسا احمدزاده نوازنده نرمه نای بخش بعدی کنسرت را تشکیل می داد که این بخش به علت اجرای حرکات آیینی گروه، همراه با خوانندگی جالب توجه فواد استاد قادری خواننده نوجوان با استقبال بیشتری از سوی مخاطبان مواجه شد.

بزرگ نیا در این بخش توضیح داد: منطقه کردستان رپرتوار عظیمی دارد که بر اساس آن هر منطقه آوازهای خاص خود را دارد. این گروه نیز امشب اجرای خاص ای از موسیقی منطقه سقز را جهت شما اجرا می کنند که جا دارد به این بهانه از عثمان سوری نوازنده نرمه نای این منطقه یادی کنیم.

پس از اجرای این بخش نوبت به دو نوازی کمانچه و نقاره ۲ هنرمند از منطقه کهکیلویه و بویراحمد با نام های کاظم کریمی نوازنده کمانچه و مرتضی دارآفرین نوازنده نقاره رسید که در این بخش کاظم کریمی ضمن قدردانی از حضور پرشور مخاطبان نسبت به جان باختن دریانوردان نفتکش «سانچی» ابراز همدردی کرد.

اماجذاب ترین بخش برنامه که به نوعی یکی از عالی ترین اجراهای جشنواره تا آخر روز ششم را رقم زد، مربوط به اجرای گروه موسیقی هرمزگان به خوانندگی استاد خالو قنبر راستگو خواننده و نوازنده مطرح نی جفتی بود که بعد از مدت ها با نوای ساز خود شور و حال کمتر تکرار شده است ای را با همراهی گروه «کیدی» به سرپرستی رومینا تنی و هنرنمایی مهدیه شکری زاده نوازنده کسر، محمد زارعی نوازنده عود، قشنگ روان نوازنده پیپه و رومینا تنی نوازنده دهل هرمزگان رقم زد.

تسلط مثال زدنی این هنرمند در نوازندگی، اجرای بسیار گرم و مخاطب پسند و پردازش صدایی کم نظیر با توجه به بیان متفاوت وی در خوانندگی، فضای کنسرت را به سمتی برد که تماشاگران حاضر در سالن با تشویق های پی در پی خواهان ادامه چند باره قطعات بودند.

پیمان بزرگ نیا قبل از اجرای این بخش تاکید کرد: خیلی ها فکر می کنند موسیقی منطقه هرمزگان، موسیقی «زار» است در حالیکه اصلا اینطور نیست، لیکن این موسیقی به نوعی یک موسیقی وارداتی است که از سرزمین های آفریقایی به منطقه هرمزگان رسیده است و چقدر حیف و تاسف بار که موسیقی این منطقه نیز رفته رفته رو به فراموشی است که باید فکری به حال آن کرد.

در آخر مراسم با حضور معصومه ابتکار، فرزادطالبی، زهرا همتی (مدیر موسسه فروغ فلق) و رویا نونهالی لوح های قدردانی به خالو قنبر راستگو، عباس رسول زاده، محمد زارعی، حسین علی حسینی، کاظم کریمی، اکرم ابراهیم زاده و رومینا تنی اهدا شد.

پیمان بزرگ نیا نیز در آخر برنامه ضمن قدردانی از حضور معصومه ابتکار در این برنامه از وی خواست تا ضمن بررسی های لازم، شرایط برگزاری جشنواره موسیقی بانوان را با حمایت دولت فراهم کند.

تقدیم یک تصنیف دشتی به استاد موسیقی/ سراج با «سور» در وحدت خواند

گروه موسیقی «سور» به سرپرستی مجید مولانیا در ششمین روز از برگزاری سی و سومین جشنواره موسیقی فجر قطعاتی را به خوانندگی حسام الدین سراج در تالار وحدت پایتخت کشور عزیزمان ایران اجرا کردند.

به گزارش مهر، کنسرت گروه موسیقی «سور» به سرپرستی مجید مولانیا و خوانندگی حسام الدین سراج دوشنبه شب ۲۵ دی ماه در چارچوب برگزاری سی و سومین جشنواره موسیقی فجر میزبان علاقه مندان موسیقی ایرانی در تالار وحدت پایتخت کشور عزیزمان ایران بود.

حسام الدین سراج در ابتدای این برنامه ضمن عذرخواهی از تماشاگران به علت سرماخوردگی بیان کرد: تمام تلاش خود را انجام دادم که طی این مدت به بیماری دچار نشوم ولی گویا این ویروس بسیار قدرتمند تر از من بود و باعث شد این چنین دچار بیماری شوم. به هر حال از همه شما عزیزان به جهت این سرما خوردگی و اینکه با این صدای ناخوش جهت شما برنامه اجرا می کنم، عذر خواهی می کنم.

وی ضمن ابراز همدردی با خانواده های دریانوردان اتفاق نفتکش «سانچی» توضیح داد: به سهم خودم وقوع این سانحه تلخ و آسمانی شدن عزیزانمان را به خانواده آنها و مردم شریف کشور عزیزمان ایران تسلیت می گویم. به قول شاعر که گفت: «با صبا در چمن لاله صبا می گفتم/ که شهیدان که اند، این همه گلگون کفنان»

این خواننده موسیقی ایرانی بعد از صحبت های اولیه خود به معرفی برنامه های کنسرت پرداخت و گفت: برنامه امشب در ۲ بخش اجرا می شود که در بخش اول قطعاتی در دستگاه بیات و اصفهان و در بخش دوم قطعاتی در مایه دشتی به شما عزیزان ارایه خواهد شد.

وی حین اجرای بخش دوم کنسرت به مخاطبان در تالار وحدت یادآور شد: یکی از تصنیف هایی که امشب در مایه دشتی جهت شما اجرا می شود اثری از ساخته های استاد حسن یوسف زمانی است که بسیاری از شما آن را با صدای استاد محمدرضا شجریان شنیده اید. من این اثر را به استاد شجریان تقدیم و آرزو می کنم که هر چه سریعتر شاهد اصلاح و سلامت وی باشیم.

قطعات «ایران»، «اشک مهتاب»، «سفر»، «ساز و آواز اصفهان»، «ساز و آواز شور» بخش های متفاوت کنسرت گروه «سور» بودند. این در حالی است که حسام الدین سراج خواننده، حمید قنبری نوازنده تمبک، جمشید صفرنژاد نوازنده سن، علیرضا دریایی نوازنده کمانچه، فرنام اسکندری نوازنده کمانچه آلتو، صابر سوری نوازنده عود، امین دادوری نوازنده دف و مجید مولانیا نوازنده تار گروه نوازندگان را تشکیل می دادند.

اجرای بی سر و صدای برگزیدگان جشنواره جوان/ هیچ مدیری نیامد

اجرای برگزیدگان یازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در حالی رقم خورد که نه دبیر علمی این مناسبت در برنامه حضور یافت و نه معرفی مناسبی از بازیگران و صورت های معروف جوان و با انگیزه این برنامه صورت گرفت.

به گزارش مهر، برگزیدگان یازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در حالی روز ششم سی و سومین جشنواره موسیقی جوان در تالار رودکی پایتخت کشور عزیزمان ایران میزبان مخاطبان بودند که از هومان اسعدی دبیر دوره های اخیر جشنواره موسیقی جوان و از مدیران دولتی وزارت ارشاد خبری نبود در حالی که حضور هر یک از این افراد در اجرای خاص «برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان» می توانست انگیزه دوچندانی به بازیگران و صورت های معروف جوان آن بدهد.

در این اجرا که آینده نگری می شد مسئولان برگزاری جشنواره موسیقی فجر و یا جشنواره موسیقی جوان برنامه خاص ای جهت آن داشته باشند، غیر از انتشار چند نام در کتابچه تالار رودکی، معرفی دیگری از بازیگران و صورت های معروف صورت نگرفت آن هم در حالی که با توجه به گمنامی این بازیگران و صورت های معروف در عرصه موسیقی و مبنای چنین جشنواره هایی که یکی از اولویت های آن معرفی هرچه بهتر استعدادهای نوپای موسیقی ایرانی است انتظار می رفت حداقل فردی به عنوان مجری روی صحنه آمده و به معرفی بازیگران و صورت های معروف می پرداخت؛ موضوعی که در اجرای گروه «شش اقلیم» اتفاق افتاد و پیمان بزرگ نیا به عنوان سرپرست گروه و هماهنگ کننده بخش موسیقی نواحی قبل از اجرای هر یک از رپرتوارها به معرفی بازیگران و صورت های معروف می پرداخت.

در حالیکه انتظار می رفت اجرای برگزیدگان یازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با استقبال بیشتری از سوی مسئولان برگزاری جشنواره موسیقی فجر و بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار بگیرد، ولی ماجرا به گونه ای دیگر رقم خورد و بازیگران و صورت های معروف جوان شرکت کننده در گمنامی و مهجوریت به اجرای برنامه های مورد نظر خود پرداختند.

یاسمین حسین زاده نوازنده پیانو از اصفهان، متین لادانی نوازنده پیانو از تهران، سید علی نظام الدینی نوازنده تار از اراک، محمد حسین سجادی نوازنده تمبک از اراک، علیرضا محمدی نوازنده نی از قم، کارن احمدی نوازنده سنتور از سنندج، سید محمد صادق شاه ولایتی نوازنده کمانچه از خوانسار، علی قنبری ایلخچی نوازنده سه تار از تبریز، آراز وجودی نوازنده تار آذری از آذربایجان شرقی، عبدالرحمن باطوری خواننده آوازهای جنوب و شرق خراسان از مشهد، علی پورعطایی نوازنده دو تار از تربت جام، پارسا احمدزاده نوازنده نرمه نای از سقز و ئالان فاروقی نوازنده ضرب کردی از سقز هنرمندانی بودند که در این کنسرت برنامه خود را اجرا کردند.

————-

گزارش تصویری از ششمین روز جشنواره موسیقی فجر

هنرآنلاین

سینما پرس

میزان

مهر

واژه های کلیدی: کنسرت | برنامه | موسیقی | خواننده | جشنواره | خواننده | نوازنده | بازیگران

تصاویر) + گزارش از ششمین روز جشنواره موسیقی فجر (

تصاویر) + گزارش از ششمین روز جشنواره موسیقی فجر (

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs