کلات آموزش داوطلب آموزشی برگزاری داوطلبان

کلات: آموزش داوطلب آموزشی برگزاری داوطلبان اخبار کنکور و دانشگاه

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در 103 کشور, درخواست انتخاباتی کشور عزیزمان ایران از کانادا ، قشقاوی خبر داد

حسن قشقاویگفت: در 103 کشور و در 132 نمایندگی کشور عزیزمان ایران در خارج از کشور مشمول بر سفارتخانه‌های کشور عزیزمان ایران و سرکنسولگری‌ها انتخابات ریاست جمهوری

برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در 103 کشور, درخواست انتخاباتی کشور عزیزمان ایران از کانادا ، قشقاوی خبر داد

قشقاوی خبر داد؛ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در 103 کشور/ درخواست انتخاباتی کشور عزیزمان ایران از کانادا

عبارات مهم : ایران

حسن قشقاویگفت: در 103 کشور و در 132 نمایندگی کشور عزیزمان ایران در خارج از کشور مشمول بر سفارتخانه های کشور عزیزمان ایران و سرکنسولگری ها انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود.

به گزارش ایسنا، معاون کنسولی، پارلمانی و امور ایرانیان خارج از کشور وزیر خارجه صبح روز چهارشنبه در یک نشست خبری در وزارت خارجه با اعلام خبر فوق گفت: در مجموع با توجه به آینده نگری ها و تمهیدات در نظر گرفته شده است 279 شعبه اخذ رای در خارج از کشور خواهیم داشت.

برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در 103 کشور, درخواست انتخاباتی کشور عزیزمان ایران از کانادا ، قشقاوی خبر داد

حسن قشقاوی در ادامه با اشاره به اینکه کشور عزیزمان ایران و کانادا در حال حاضر با یکدیگر ارتباط دیپلماتیکی ندارند، گفت: از طرف دیگر حداقل 400 هزار ایرانی در این کشور زندگی می کنند و با توجه به عدم این روابط تاکنون نتوانسته ایم زمینه را جهت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور فراهم کنیم.

وی به همین جهت ادامه داد: در چارچوب تلاش هایمان جهت فراهم کردن این امکان که شهروندان ایرانی در کانادا بتوانند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند یک یادداشت رسمی در این ارتباط به سفارت کانادا در نیویورک داده ایم و همکاران ما در نمایندگی کشور عزیزمان ایران در شرکت ملل در تلاش هستند تا مشورت ها و گفت وگوهایشان با سفارت کانادا در نیویورک در این ارتباط به نتیجه برسد.

حسن قشقاویگفت: در 103 کشور و در 132 نمایندگی کشور عزیزمان ایران در خارج از کشور مشمول بر سفارتخانه‌های کشور عزیزمان ایران و سرکنسولگری‌ها انتخابات ریاست جمهوری

وی افزود: در این یادداشت رسمی از دولت کانادا درخواست کرده ایم که به احترام دموکراسی و حقوق شهروندی این امکان را فراهم کند که شهروندان ایرانی در کانادا بتوانند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند و رای خود را به کاندیدای مورد نظرشان بدهند.

قشقاوی همچنین با تاکید بر اینکه مشورت ها و گفت وگوهای ما با دولت کانادا در این ارتباط ادامه دارد، اعلام کرد: 30 صندوق رای در شهرهای متفاوت آمریکا خواهیم داشت تا شهروندان کشور عزیزمان ایران در کانادا بتوانند در انتخابات شرکت کنند.

وی افزود: در امارات 19 حوزه رای گیری و در انگلیس 12 حوزه رای گیری مستقر خواهد بود.

برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در 103 کشور, درخواست انتخاباتی کشور عزیزمان ایران از کانادا ، قشقاوی خبر داد

وی همچنین گفت: وقت اجرای انتخابات در خارج از کشور به مانند کشور عزیزمان ایران متناسب با ساعت محلی آنها از ساعت 8 صبح تا 18 بعد از ظهر خواهد بود.

قشقاوی همچنین گفت: شهروندان ایرانی خارج از کشور اگر سوالی در مورد انتخابات و پرسشها مربوط به آن دارند می توانند به سامانه کنسولی وزارت خارجه مراجعه کرده و از طریق ایمیل پرسش و یا پرسش مدنظر خود را مطرح کنند.

حسن قشقاویگفت: در 103 کشور و در 132 نمایندگی کشور عزیزمان ایران در خارج از کشور مشمول بر سفارتخانه‌های کشور عزیزمان ایران و سرکنسولگری‌ها انتخابات ریاست جمهوری

قشقاوی همچنین با بیان اینکه ایرانیان خارج از کشور می توانند با گذرنامه معتبر در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند، در پاسخ به این پرسش که اگر یکی از ایرانیان خارج از کشور در هنگام رای گیری در کشور حضور داشته باشد ولی شناسنامه نداشته باشد چگونه می تواند در انتخابات شرکت کند، گفت: با توجه به اینکه در گذرنامه ها کد ملی قید شده است است به وسیله آن هویت ایرانی فرد احراز می شود او می تواند از طریق گذرنامه خود در انتخابات شرکت کند و مشکلی پیش نخواهد آمد.

معاون وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه تمهیدات مورد نیاز جهت گرفتن رای ایرانیانی که در سفر به عتبات عالیات به سر می برند نیز در نظر گرفته شده است هست، گفت: در بغداد 6 ، در اربیل3، در کربلا 5، در نجف 4، در بصره 1 و سلیمانیه 1 شعبه اخذ رای در نظر گرفته شده است است.

برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در 103 کشور, درخواست انتخاباتی کشور عزیزمان ایران از کانادا ، قشقاوی خبر داد

معاون کنسولی، پارلمانی و امور ایرانیان خارج از کشور با بیان اینکه انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور به مانند کشور عزیزمان ایران در روز جمعه برگزار می شود، ادامه داد: با توجه به اینکه در بسیاری از کشورها روز جمعه روز کاری است بسیاری از ایرانیان جهت شرکت در انتخابات مجبور هستند که از محل های کار خود مرخصی بگیرند و این خود بعضا باعث می شود که تعداد همکاری هموطنان ایرانی خارج از کشور در انتخابات کم کردن پیدا کند.

قشقاوی با اشاره به اختلاف ساعت بعضی از کشورها با تهران، گفت: با توجه به این اختلاف ساعت به طور معمول از ظهر روز جمعه به وقت تهران، ارسال نتیجه های انتخابات در خارج از کشور به وزارت خارجه شروع می شود. به عنوان نمونه در انتخابات دوره قبلی با توجه به اختلاف ساعتی که بین کشور عزیزمان ایران و کره جنوبی وجود دارد نزدیک ظهر روز برگزاری انتخابات، نتیجه های انتخابات در کره جنوبی به وزارت خارجه ارسال شد. از طرف دیگر با توجه به اختلاف ساعتی که بین کشور عزیزمان ایران و آمریکا وجود دارد، انتخابات با فاصله ساعت طولانی تر نسبت به پایتخت کشور عزیزمان ایران در آنجا برگزار می شود و در نتیجه، نتیجه های انتخابات نیز دیرتر ارسال می شود.

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه ملزومات مورد نیاز جهت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور از جمله تعرفه به نمایندگی ها ارسال شده است است و از طریق مطمئن به دست همکاران ما رسیده هست، گفت: این دوره نیز به مانند دوره قبل شاهد ابتکار خوبی از سوی کمیته تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و صدا و سیما هستیم و این زمینه فراهم شده است که کاندیداها بتوانند با ایرانیان خارج از کشور نیز گفت وگو کنند و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نیز در جریان مطالبات و خواسته های ایرانیان خارج از کشور قرار بگیرد.

قشقاوی با تقدیر از کشورهایی که این امکان را فراهم کرده اند که انتخابات ریاست جمهوری کشور عزیزمان ایران در آنجا بر گزاری شود تا شهروندان ایرانی بتوانند در این انتخابات حضور پیدا کنند، ادامه داد: میزان اپوزوسیون کشور عزیزمان ایران در خارج از کشور حدود 3 تا 5 درصد است و کشورهای میزبان نباید با بعضی از کارها باعث شوند که حقوق 95 درصد دیگر تضییع شود.

وی در این مورد ادامه داد: اعطای مجوز راهپیمایی به این اقلیت در جلوی شعب اخذ جهت ایجاد رعب و وحشت جهت کسانی که در انتخابات شرکت می کنند، خلاف حقوق شهروندی و دموکراسی است و ما امیدواریم با همکاری دولت های خارجی حقوق شهروندی شهروندان ما جهت حضور در انتخابات رعایت شود و تمهیدات مناسبی جهت حضور آگاهانه هموطنانمان در خارج از کشور را فراهم کنند و به بهانه آزادی برگزاری تجمعات، حق آزادی جهت گزینش کاندیدا و رای دادن از اتباع ایرانی سلب نشود.

قشقاوی با بیان اینکه آینده نگری می کنیم که بین 2 تا 2.5 میلیون ایرانی خارج از کشور واجد شرایط شرکت در انتخابات ریاست جمهوری می باشند، به فعالیت های هیات اجرایی و هیات نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور در طی چند ماه گذشته اشاره کرد و افزود: از هفته آینده آقای محمدی مدیر کل امور ایرانیان خارج از کشور با روسای نمایندگی های خارجی مقیم پایتخت کشور عزیزمان ایران به صورت جداگانه دیدارهایی خواهد داشت تا در جریان تعامل با این نمایندگی ها و همچنین سفرای ایرانی شاهد برگزاری انتخابات به نحو مناسب در خارج از کشور باشیم.

وی همچنین با بیان اینکه براساس قانون انتخابات ایران، رای دهندگان باید حتما به صورت حضوری در پای صندوق های رای حضور پیدا کنند و رای بدهند، گفت: در حالی که در کشورهای دیگر این امکان وجود دارد که رای دهندگان در خارج از کشور به صورت پستی و یا الکترونیکی رای بدهند و اگر چنین امکانی جهت ما فراهم بشود، قطعا میزان همکاری هموطنان ما در خارج از کشور زیاد کردن بیشتری پیدا می کند.

قشقاوی با بیان اینکه در حال حاضر صندوق رای سیاری جهت خارج از کشور در نظر گرفته نشده است ولی اگر در جایی نمایندگی کشور عزیزمان ایران در خارج از کشور در این ارتباط احساس ضرورت کند می توان با هماهنگی شورای نگهبان و وزارت کشور صندوق سیاری تهیه کرد، گفت: 279 شعبه اخذ رایی که در حال حاضر در نظر گرفته شده است همه ثابت هستند.

این مقام مسئول در وزارت خارجه در ارتباط با روند نظارت بر برگزاری انتخابات در خارج از کشور و چگونگی پیگیری به تخلفات احتمالی گفت: اگر تخلفی صورت بگیرد به وزارت خارجه منعکس می شود و وزارت خارجه نیز به مراجع ذیصلاح اطلاع می دهد.

وی ادامه داد: در حوزه های انتخابیه در خارج از کشور نمایندگان هیات نظارت حضور دارند و اگر کاندیداها بخواهند نماینده ای در این حوزه های انتخابیه داشته باشند، ما مشکلی در این ارتباط نداریم و می توانیم مقدمات این کار را فراهم کنیم.

قشقاوی با تاکید بر اینکه تمام تلاش ما این است که شاهد همکاری حداکثری مردم در انتخابات باشیم، در پاسخ به این پرسش که آیا این امکان فراهم است تا زندانیان ایرانی خارج از کشور در انتخابات شرکت کنند،گفت: این امر منوط به موافقت کشور میزبان است و جهت ما محدودیتی وجود ندارد. ولی توجه داشته باشید انتخابات باید در محیطی امن برگزار شود و از دیگر سو تعداد زندانیان ایرانی خارج از کشور حدود 313 نفر است و آمار قابل توجهی نیست.

قشقاوی همچنین در پاسخ به این پرسش که در کدام کشورهای اسپانیایی زبان صندوق های رای جهت برگزاری انتخابات در نظر گرفته شده است هست، گفت: کوبا، نیکاراگوئه، مکزیک، اکوادور، آرژانتین، ونزوئلا و همچنین اسپانیا از جمله کشورهایی اسپانیایی زبانی هستند که انتخابات ریاست جمهوری در آن جا برگزار می شود.

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | کانادا | انتخابات | ایرانیان | وزارت خارجه | وزیر خارجه کشور | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs