کلات آموزش داوطلب آموزشی برگزاری داوطلبان

کلات: آموزش داوطلب آموزشی برگزاری داوطلبان اخبار کنکور و دانشگاه

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی «بایدها» باید به «شد» تبدیل شوند

بعد از مصاحبه اخیر حسن روحانی که این بار با حضور رضا رشیدپور انجام شد نه تنها بیانات وی بلکه اجرای مجری هم مورد انتقادهای بسیاری قرار داده شد و مدیر جمهور نتوان

«بایدها» باید به «شد» تبدیل شوند

«بایدها» باید به «شد» تبدیل شوند

عبارات مهم : تبدیل

بعد از مصاحبه اخیر حسن روحانی که این بار با حضور رضا رشیدپور انجام شد نه تنها بیانات وی بلکه اجرای مجری هم مورد انتقادهای بسیاری قرار داده شد و مدیر جمهور نتوانست رضایت جامعه را با خود همراه کند و به عقیده بعضی این موجب زیاد کردن شکاف میان ملت و دولت خواهد شد.
به گزارش فرارو، حسن روحانی تقریبا دوماه بعد از آخرین دفعه ای که در رسانه ملی حاضر شده است بود و گزارش صدروزه از عملکرد خود و دولتش ارائه کرده بود بار دیگر در برابر دوربین صدا و سیما نشست و طی مصاحبه ای به سوالات مجری این برنامه پاسخ داد. پاسخ هایی که با تصویر العمل منفی بسیاری همراه بود.

البته تنها صحبت های روحانی نبود که مذاق حامیان یا منتقدانش خوش نیامد و سوالات مجری نیز با انتقادهای بسیاری همراه بود. به عقیده بعضی از یک سو مجری نتوانسته بود وقت را مدیریت کند و مباحث مهم بسیاری را نادیده گرفته بود و موفق نشده بود روحانی را به چالش بکشد و از سوی دیگر روحانی این بار هم به کلی گویی پرداخته بود و این همچنان مورد بحث میان بازدیدکنندگان شبکه مجازی است.

«بایدها» باید به «شد» تبدیل شوند

در همین خصوص حسین یزدی یکی از بازدیدکنندگان شبکه مجازی نوشت: «از هنگامی که که مصاحبه مدیر جمهور با رشیدپور را دیدم هنوز شوکه هستم. در کجای دنیا مقام عالی یک کشور در برابر یک صورت تلوزیونی قرار می گیرد تا به شایعاتی که او به گوشش رسیده پاسخ دهد. پیشنهاد می دهم جهت پاک شدن این اتفاق آقای روحانی یک کنفرانس خبری در حضور خبرنگاران برگزار کنند.»

دیگر کاربر اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … هم با بیان نظر یکی از افرادی کهه مصاحبه را دیده بود نوشت: «کلی زل زد به تلویزیون تا بین «جسارت می کنم…جسارت می کنم»های رشیدپور و لبخندهای روحانی، بفهمه بالاخره اوضاع بهتر میشود یا نه؟ آخرشم گفت: اینم که فقط همش «قول» داد جهت بعدا»

بعد از مصاحبه اخیر حسن روحانی که این بار با حضور رضا رشیدپور انجام شد نه تنها بیانات وی بلکه اجرای مجری هم مورد انتقادهای بسیاری قرار داده شد و مدیر جمهور نتوان

یکی دیگه از بازدیدکنندگان نوشت: «قرار بود به عنوان نمونه مصاحبه رشیدپور با روحانی جنبه انتقادی-چالشی داشته باشه تا مردم به زعم خودشون قانع بشن. ولی بازهم تکراری، ملال آور و پر از وعده های همیشگی… با «وعده فلان میدهیم» و «قول بهمان میدهیم» و «انشالله درست میشه» و… فقر و گرسنگی و بیکاری از بین نمیره آقای مدیر جمهور!»

با همه این تفاسیر حتی در نظرسنجی هایی که مشاور فرهنگی مدیر جمهور در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … انجام داد، مصاحبه اخیر روحانی جهت تعداد زیادی از بازدیدکنندگان غیرقابل قبول و ضعیف ارزابی شد. ولی توصیه ای که در این میان مطرح شد مسئله تبعات چنین مصاحبه هایی از سوی حسن روحانی بود که به عقیده بعضی موجب زیاد کردن شکاف میان دولت و ملت خواهد شد.

مردم نامحرم نیستند

«بایدها» باید به «شد» تبدیل شوند

در همین خصوص جهانبخش خانجانی فعال اصلاح طلب طی گفت وگو با فرارو عنوان کرد:« راجع به اینکه بعضی معتقدند نوع مصاحبه و پرسشگری متفاوت بود، درست است و با آنها هم نظرم و اعتقاد دارم یک گام رو به جلو بود.اما اینکه روند جدیدی در پاسخگویی آقای مدیر جمهور بوده باشد، خیر اینگونه نبود و ما بازهم شاهد همان روش های پیشین از آقای روحانی بودیم و این هیچ اتفاق خاصی رخ نداده بود.»

وی افزود: «متاسفانه همچنان آقای روحانی با وجود اینکه 5سال از دوران ریاست جمهوری ایشان می گذرد ولی همچنان ابهام آمیز صحبت میی کنند. من قبلا هم انتقاد کردم که پرسشها موجود در کشور را براق با مردم در میان بگذارند و گاهی خیلی راحت و روان با مردم صحبت کنند و ملت را از موانع بر سر راه دولت مطلع کنند. مردم نامحرم نیستند باید در جریان اوضاع کشور باشند.»

بعد از مصاحبه اخیر حسن روحانی که این بار با حضور رضا رشیدپور انجام شد نه تنها بیانات وی بلکه اجرای مجری هم مورد انتقادهای بسیاری قرار داده شد و مدیر جمهور نتوان

او تاکید کرد: «ما اگر مردم مردم را محرم بدانیم قاعدتا باید موانع و پرسشها را با انها در میان بگذاریم و اگر اشتباهی هم کردیم مردم را در جریان قرار دهیم. من منکر این نمی شم که در بخش هایی از مصاحبه به نکات خوبی اشاره شد ولی دیگر گفتن اینکه ما «باید فلان کار را انجام دهیم» چیزی نیست که مردم از مدیر جمهور توقع داشته باشند. الان مورد نیاز است که این «بایدها» به «شد» تبدیل شود.»

این تحلیلگر پرسشها سیاسی تصریح کرد: «یعنی دولت باید بگوید که من در نقطه«الف» کشور را تحویل گرفتم و الان در شرایط مثبتی هستیم و چه کارهایی انجام دادیدم و به نقطه«ب» رسیدیم و چشم اندازمان هم نقطه فلان هست. خب شما ببینید در همین وقایع اخیر خیلی ها ادعا کردند که مردم دچار پرسشها معیشتی و اقتصادی هستند. باید آقای روحانی براق بگوید که چه افراد و جریان هایی به عنوان نمونه پشت موسسات مالی بودند که این پرسشها را جهت مردم ایجاد کردند و در چه دوره ای مجوز دریافت کردند.»

«بایدها» باید به «شد» تبدیل شوند

او ادمه داد: «پیشنهاد من این است که آقای مدیر جمهور و تیم رسانه ای ایشان که اخیرا تاحدودی فعال و پویا شده است هست، وزرا را مجبور به پاسخگویی و شفافیت کنند. متاسفانه بعضی از این وزرا به خاطر اینکه نمی خواهند مشخص شود که عملکرد خاصی نداشته اند و در برابر مردم کوچک نشوند، پاسخگو نیستند. این اصلا در عالم سیاست و دولتمردی پسندیده نیست که از مزایای دولت و وزیر بودن بهره مند بشوند ولی در بحران ها مدیر جمهور را همراهی نکنند.»

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این گونه واکنش‌ها کردن دولتمردان می تواند موجب زیاد کردن شکاف میان مردم و دولت شود گفت: بله قطعا. ما گسست اجتماعی را زمانی مشاهده می کنیم که رابطه میان دولت و ملت دچار گسیختگی شود و این گسیختگی موجب شکاف های مذهبی، قومی، اجتماعی و…شود

خانجانی در آخر گفت: «دولت باید با مردم صحبت کند و حتی از مردم کمک بخواهد. همانطور که مردم نیاز دارند که دولت در حل مشکلاتشان فعال باشد و احساس مسئولیت کند، متقابلا مردم هم باید در جهت حل پرسشها دولت گام بردارند ولی هنگامی که دولت براق به مردمم نمی گوید که با چه مشکلاتی مواجه است چطور می توان این انتظار را داشت که مردم همراهیش کنند؟ قطع به یقین اگر دولت و کل حاکمیت این شکاف ایجاد شده است را نادیده بگیرد، ما در آینده با بحران های فزاینده اجتماعی و سیاسی مواجه خواهیم بود که در این صورت مشخص نیست که بتوانیم این بحران ها را مدیریت یا برطرف کنیم. لذا الان زمانی است که باید به این پرسشها توجه کنیم و الان می توان از بحران های آینده جلوگیری کنیم و کارها پیشگیرانه انجام داد.»

مصاحبه مدیر جمهور بهتر بود ولی قانع کننده نبود

همچنین داریوش قنبری نماینده پیشین مجلس در گفت وگو با فرارو اظهار کرد: «به هرحال زمانی که مردم از صحبت های مدیر جمهور قانع نشوند یا احساس کنند که به پرسشها مهم کشور پرداخته نشده است دچار عدم نارضایتی می شوند و این می توانند در ادامه تبدیل به شکاف میان دولت و ملت شود. مردم از مدیر جمهور انتظار دارند که هنگامی که در مصاحبه حاضر می شود یا به طور مستقیم با مردم صحبت می کند، کاملا براق در خصوص پرسشها موجود در کشور و عملکردش صحبت کند.»

او ادامه داد: «البته مصاحبه اخیر مدیر جمهور شاید خیلی رضایت بخش نبوده باشد ولی در آن به نکات مهمی هم اشاره شد. موضوعاتی مانند کارها راجع به خوزستان و بافت های فرسوده از همین دست بیانات بود ولی با این وجود مردم منتظر بودند که به مباحث دیگری هم اشاره شود و واضح و بی پرده راجع به آنها صحبت شود که اعتراضات اخیر یکی از این پرسشها بود.»

وی افزود: «بنابراین همانطور که آقای مدیر جمهور در ایام انتخابات هم بارها عنوان کرده بودند که مردمم محرم هستند بعد مورد نیاز بود در عمل هم این را ثابت کنند. ولی متاسفانه بعد از مصاحبه اخیر ایشان مشاهده اینترنت حاکی از این بود که آقای روحانی نتوانست با صحبت هایش رضایت مردم را جلب کند و موجی از نارضایتی به راه افتاد.»

قنبری در انتها عنوان کرد: «باید در نظر داشته باشیم که در شرایط امروز کشور که میزان پرسشها اقتصادی و معیشتی هم کم نیست نباید به گونه ای عمل کنیم که بر نارضایتی های موجود دامن بزنیم. بهتر بود آقای روحانی در مصاحبه اخیر خود هم این توصیه را نادیده نمی گرفتند و از کلی گویی عبور و به شرح می پرداختند. البته بازهم تاکید می کنم که مصاحبه ایشان را نمی توان به طور کلی فاقد پرسشها و موارد مهم دانست و حتی به عقیده من یک گام رو به جلو بود ولی کافی نبود.»

واژه های کلیدی: تبدیل | حسن روحانی | ریاست جمهوری | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs